Tieto dni som rozmýšľala nad tým, ktoré veci mi pomáhajú získať viac energie. Vždy sa nad týmito vecami zamýšľam vtedy, keď tej energie nemám veľa. Mám už spísaný menší zoznam. Začnem o jednotlivých bodoch písať články. Ale napadlo mi aj, že by som sa v prvom rade mala sústrediť na to ako nestratiť tú energiu, ktorú už prirodzene mám.
Ráno sa budíme s určitým množstvom energie. Veľakrát to záleží na tom, ako dobre sme spali, či sme veľa/málo večerali, pili alkohol, v ktorom dni cyklu sa nachádzame, koľko starostí máme a teda aká je naša úroveň stresu.
Dajme tomu, že dnes sme sa zobudili a máme priemerné množstvo energie. Nie je to ani jeden z tých dní, kedy máme energie veľmi málo a ledva sa z postele vyplazíme rovno ku kávovaru, ani ten deň, kedy z postele radostne vyskočíme s chuťou začať deň.
Od čoho záleží ako rýchlo sa nám počas dňa baterka vyprázdni? Bohužiaľ to podľa mňa nie sú také celkom jednoduché a jednoznačné rovnice, kde od x odpočítavame jednotlivé hodnoty až sa dostaneme na nulu.
Začnime uvedomením
Pre začiatok si musíme byť vedomí koľko energie máme a to chce nejaké to sprítomnenie. Byť tu a teraz aby sme veci mohli precítiť. Aby sme vedeli určiť, čo nás koľko sily a energie stojí. A to je predovšetkým o sebapoznaní. Možno ani nie o takom mystickom, ale skôr len k praktickom. Je to podobné ako keď máte v peňaženke stovku. Musíte sa zamyslieť, čo koľko stojí, lebo pomaly (alebo rýchlo) z nej pri nákupoch ubúda, až nám v peňaženke zostane len ten prievan, o ktorom spieva Team.

Podobne je to aj s tou našou silou/energiou. Míňame ju často bezhlavo, bez toho aby sme sa zamysleli, koľko jej ešte budeme potrebovať na iné veci počas dňa.
To nás privádza k druhému bodu, kde je tiež potrebné trošku prevetrať mozgové závity.
Vedieť na čo našu drahocennú energiu potrebujeme. Čo je náš cieľ? Čo je naša priorita? Na čo určite nechceme celú stovku pomíňať a na čo a koľko potrebujem ušetriť. Čo je to PRE MŇA to podstatné?
- Mať dostatok energie keď večer prídem domov na to, aby som sa mohla venovať mojim deťom?
- Ušetriť energiu na to aby som si večer vládala ešte zacvičiť?
- Mať dostatok energie na štúdium niečoho nového, jazyka, kurzu, večernej školy?
- Ušetriť energiu na to aby som sa po celom dni len tak nezvalila na gauč a nemala chuť ani na obyčajnú konverzáciu s mojim manželom, nie to ešte na niečo iné?
Takže ak to zhrniem, je to o:
Sebauvedomení – mám v peňaženke stovku alebo päťstovku? (koľko energie mám dnes k dispozícii?)
Určení cieľa – na čo chcem časť z mojej stvoky/päťstovky ušetriť? (stanovenie si priorít)
Samozrejme toto nie je pre každého. Je to len pre tých, ktorí chcú zo svojho života vyťažiť viac, nechcú aby ich to bezducho hádzalo zo strany na stranu. Chcú si svoje rozhodnutia uvedomovať. A zas sme len pri tom vedomí. Vedomie, prítomnosť, schopnosť sa rozhodnúť. O tom je vlastne naša sloboda, nie?
Ako si môžeme energiu chrániť a lepšie s ňou narábať?
Takže pokračujme v našom priemernom dni. Ako sme si povedali, energie nemáme dnes ani veľa ani málo. Časť uvedomenia si samej seba máme úspešne za sebou. Tiež sme si stanovili cieľ. Našim cieľom dnes je okrem úspešného splnenia denných aktivít, ušetriť nejakú energiu na večerné cvičenie. Myslím si, že kým sa naučíme tipy a triky ako si svoju energiu zvýšiť, čo tak začať tým, že jej budeme menej strácať?
Mne to vačšinou funguje takto. Toto je 5 základných vecí, ktoré mi vždy pomôžu:
- Sústredím sa len na naplánované úlohy počas dňa a snažím sa nič extra nepridávať. To si môžme dovoliť v deň, keď prekypujeme energiou.
- Keď sa dá zaradím pohyb na čerstvom vzduchu, aj keď by to malo znamenať len vystúpiť o zástavku skôr z autobusu alebo zaparkovať auto niekde ďalej.
- Určite sa stravujem ľahšie a jem menej. Výdatné jedlo a prejedanie sa vyžaduje viac energie na trávenie. Ale ako to už býva, čím som unavenejšia, tým bývam aj hladnejšia. A ja si mylne myslím, že tým, že niečo zjem (väčšinou som siahla po niečom sladkom) budem mať viac energie. Ale je to naopak. Najviac energie mám keď sa stravujem ľahšie a zdravo. K tomu, čo v takýto deň jem sa budem v ďalšom článku.
- Pijem viac vody a menej kávy. Občas pridám nejaké to šumivé magnézium alebo nesladený zelený čaj s citrónom. A keď sa už nevyhnem pokušeniu dať si kávu, tak tiež ju nesladím a nemiešam s mliekom.
- Sústredím sa vždy len na jednu vec a vyhýbam sa neustálemu prebiehaniu z jednej veci na druhú. Uvedomila som si, že keď naraz počúvam rádio, sledujem sociálne siete, pracujem, pijem kávu, otváram emaily a odpovedám na každé oznámenie, ktoré mi pípne na telefóne, unavím sa rýchlejšie a stratím viac energie.

10 najväčších požieračov energie
- ALKOHOL
- STRES
- NEPORIADOK
- HORMONÁLNA NEROVNOVÁHA
- PREJEDANIE
- PRIVEĽA KOFEÍNU
- NEDOSTATOK SPÁNKU
- MÁLO POHYBU
- NEDOSTATOK ODDYCHU
- EMOČNÁ NEROVNOVÁHA
Predtým ako budeme pracovať na tom aby sme mali viac energie, skúsme sa sústrediť najprv na to, aby sme jej strácali menej
Aby som to teda zhrnula. Kým sa dopracujeme k tomu, že budeme vedieť ako svoju energiu dobiť a zvýšiť vitalitu, pokúsme sa sústrediť na to aby sme energiu, ktorú už máme nestratili. Uvedomme si svoje možnosti, spravme si plán a dodržme ho. Urobme menej vecí, ale poriadne. Rozložme svoje sily počas dňa a nepúšťajme sa do viacerých vecí naraz. Dokončime, čo sme začali a nezačínajme viac ako vieme zvládnuť. Nelievajme do seba hektolitre kávy, radšej vybenime na vzduch a poďme na svižnú prechádzku. Keďže prostredie v ktorom sa nachádzame ovplyvňuje ako sa cítime, udržujme si okolo seba poriadok. Jedzme ľahšie jedlá v menšom množstve aby sme sa cítili ľahší a aby nám trávenie nezaťažilo telo a neprinieslo spánok. A ak si poobede môžete dopriať 20 min. siestu, tak s ju doprajte! Poobedie bude o to produktívnejšie alebo aspoň znesiteľnejšie.
Tento článok ukončím ďalšou metaforou o peniazoch. Menej míňať má niekedy vačší efekt ako snažiť sa zarobiť viac. Skúste to, uvidíte, že sa budete cítiť lepšie.
Leave A Comment