Predtým ako som si povedala, že sa pustím do písania článku o mojej skúsenosti v Lúčkach som sa, lebo inak to by som nebola ja, pustila som sa do prieskumu o kúpeľných liečbach na internete. Našla som články rôzneho typu, americké články, čo hovorili, že okrem úľavy od stresu kúpele ženám neprinášajú nič až po také, ktoré kúpeľné liečby úplne odmietajú, nakoľko teplé kúpele sú podľa nich úplne nevhodné pre ženy, ktoré chcú počať.

Na Slovensku nám však tradicia kúpeľnej liečby hovorí niečo iné. A aby tento článok nebol len o mojej subjektívnej skúsenosti, prizvala som si najväčšieho odborníka, hlavu pomazanú, pána primára MUDr. Igora Dobríka.  Nielenže je mojim kúpeľným ošetrujúcim lekárom, ale bol aj lekárom mojej maminy, ktorá tu bola na taktomto liečení pred vyše 20 rokmi. Rozhovor s ním si môžete prečítať v mojom druhom článku kliknutím sem.

Kúpeľnú liečbu mi gynekologička odporučila ako prípravu na umelé oplodnenie, nakoľko vedela, že som naklonená všetkým spôsobom podpory plodnosti a takisto mala dobrú dlhoročnú skúsenosť s kúpeľnou liečbou. Po schválení pobytu poisťovňou som si mohla vybrať z rôznych kúpeľov, ale všetci mi odporúčali práve lúčiansku vodu pre jej liečivé účinky pre ženy.

Kedysi sa tieto kúpele vyslovene špecializovali len na ženské „problémy“, ženy sa kúpavali nahé a manželia sem mohli chodiť len na návšetevy za jasným účelom 🙂 Dnes je všetko inak. Keď sa za socializmu ponúkali kúpeľné pobyty zadarmo a ako hovorí moja mamina, nikto ich nechcel. Dnes si za kúpeľnú liečbu musíme doplácať, teda presnejšie povedané za ubytovanie a stravu, okrem onkologických pacientov alebo pooperačných stavov.

Poisťovňou mi bola schválená kúpeľná liečba typu B, v dĺžke 28 dní, čo pre mňa malo zmysel nakoľko je to jeden plnohodnotný menšturačný cyklus. Viac menej 5 dní z 28 žena v plodnom veku strávi menštruáciou, kde sa procedúry menia a prispôsobujú. Ale o tom až neskôr.

Hneď pri prvom pohľade na Lúčky som si uvedomila v akom privilegovanom prostredí sa tieto kúpele nachádzajú, obklopené krásnou prírodou chočských vrchov, pod majestátnym Veľkým Chočom. Tento krásny kút sveta bol obdarený nielen nádhernou flórou ale aj liečivými prameňmi o ktorých písal už aj sám veľký Matej Bell.  Viac si môžete pozrieť v epizóde seriálu STV o slovenských kúpeľoch, ktorá je venovaná Lúčkam.

Poviete si, ale veď všetky slovenské kúpele sa nachádzajú v krásnom prostredí, lebo Slovensko samo o sebe má nádhernú prírodu. To je síce pravda, ale na rozdiel od iných kúpeľov tieto si zachovali svoju povedala by som „chutnú“ zatiaľ nekomerčnú povahu, kde najväčšou hodnotou je ticho, kde čas plynie akosi pomalšie.

Rozlohou malé kúpele možno nie sú vzrušujúce pre tých, čo hľadajú zábavu a kultúrne vyžitie, ale sú veľmi vhodné pre tých, čo hľadajú odpočinok, stíšenie sa a rozijímanie.

A to bol práve aj môj prípad. Po náročnom a pracovne vyťaženom roku som si potrebovala upratať aj v hlave aj v tele. Okrem toho moja snaha o otehotnenie sa opäť dostala do svojej aktívnej fázy. A kde lepšie sa pripraviť na umelé oplodnenie a tehotenstvo ako práve tu?

Kúpeľnú liečbu som začala návšetvou u pána primára Dobríka, ktorý si moje zdravotné záznamy preštudoval, prebral so mnou všetko ohľadne toho, čo mi môžu Lúčky poskytnúť a po gynekologickej prehliadke mi nastavil liečbu.

Procedúry pre diagnózu: funkčná sterilita  

  • kúpele v uhličitej vode a perličkové kúpele – individuálne napustená vaňa s termálnou vodou, kde žena nahá oddychuje po dobu 20 min
  • aerobné cvičenie v bazéne s termálnou vodou
  • masáže – tzv. panvová zostava – kde sa snažíme o prekrvenie malej panvy a stimuláciu vaječníkov
  • skupinové a indiviudálne sterilitné cvičenie: žena sa naučí a niekoľkokrát precvičí pozmenenú zostavu Mojžišovej cvikov
  • rašelinové zábaly – rašelina je namočená v termálnej vode, vytvorí sa kaša, ktorá sa nareje na 40 stupňov, urobí sa tzv. nohavičkový zábal na holé telo a žena odpočíva 15min.
  • magnetoterapia – aplikácia malého magnetu na panvu v trvaní 20min
  • oxigenoterapia – inhalácia kyslíkom obohateného vzduchu po dobu 50min prostredníctvom kyslíkových okuliarov
  • podvodné masáže – masáž prebieha vo vani kde sestra hadicou s tryskou pod vodou masíruje celé telo. Samozrejme naholo 🙂
  • skupinové cvičenie na fitlopte 

Samozrejme, každý pacient si má možnosť dokúpiť procedúry o ktoré má záujem, na niektoré však potrebuje súhlas svojho ošetrujúceho lekára. Funguje to takým zvláštnym systémom (aspoň v Lúčkach), nakoľko pacient si má procedúry dokúpiť už v momente, keď mu schvália kúpeľnú liečbu. Kto to mal ale vedieť? Možno to bolo napísané v niektorom z tých papierov, ktoré mi poslali pošotou, ale tie som si potom asi poriadne nepreštudovala. Faktom zostáva, že žene predpíše procedúry lekár až po príchode a logickejšie by bolo mať možnosť si procedúry dokúpiť, keď už pacientka pozná svoj „rozvrh“. Ak máte záujem napríklad o najžiadanejšiu procedúru akou sú masáže, máte častokrát smolu, tak ako ja. „Vybookované, ľutujeme.“

A aké procedúry sa mi predsa len podarilo dokúpiť?

  • Ošetrenie kozmetikou Gernétic – Lúčky sú na Slovensku jediné kúpele, ktoré na Slovensku ponúkajú túto francúzsku kozmetiku. Vyskúšala som detoxikačný a zoštíhľujúci zábal a stimulujúce ošetrenie dolných končatín.
  • Nordic walking
  • Zoštíhľujúcu lymfatickú masáž bokov a stehien – treba sa predsa pripraviť do plaviek
  • Lymfatickú masáž tváre.

Stravovanie v kúpeľoch Lúčky

Čo sa týka stravovania, každý pacient má na výber z rôznych typov diét.  Na výber je tu samozrejme klasika (knedle, tarhoňa, parené buchty) na ktorú staví väčšina pacientov, potom racionálna strava ako aj vegetariánske menu. Trošku som sa práve stravovania obávala, nakoľko som bola na špeciálnej diéte (diétu cháp ako stravu a nie ako chudnutie) s mnohými obmedzeniami. Po príchode som skonzultovala možnosti s diétnou sestrou a naozaj sa mi snažili vyjsť v ústrety. Obmedzené možnosti ovocia a zeleniny mi každý víkend dopĺňala mamina, takže sa môj balkón premenil na zelovoc s dosť slušným výberom.

Myslím, že s príchodom mladšej generácie, ktorú je tu ešte pomenej výdať, sa budú nároky na zdravé stravovanie zvyšovať a ponuka v jedálni sa určite obmení. Zatiaľ si však naozaj neviem predstaviť, že by sa tunajší pacienti vzdali klasickej slovenskej kuchyne.

Stravu som si dopĺňala niektorými výživovými doplnkami, ktoré som zmiešala dokopy vo vode a vypila tak rýchlo ako sa len dalo. Ešte doteraz ma striasa pri pomyslení na tú chuť. No ale čo by človek neurobil pre svoj cieľ?

Čo robiť v kúpeľoch Lúčky

V okolí je neskutočné množstvo miest kde sa ísť pozrieť, len tak peši, na bycikli alebo odbehnúť autom. Záleží od vašej kondície a ročného obdobia, výstup na neďaleký Veľký Choč stojí za to. Vraj je z neho najkrajší výhľad na celom Slovensku! O výstupe na Veľký Choč z Lúčok si viac môžete prečítať v tomto článku.

Peknou polhodinovou prechádzkou po vyznačenom chodníku sa dostanete až k prírodným jazierkam v Kalamenoch, kde sa môžete okúpať v liečivej vode len tak nadivoko, priamo v prírode. Viac info v článku na stránke Planet Slovakia.

prírodné-jazierko-s-liečivou-vodou-kalameny

prírodné-jazierko-s-liečivou-vodou-kalameny

Priamo do jazierka sa dá pokračovať na krásny Liptovský hrad príjemne náročnou a vyznačenou trasou.

Samozrejme máte možnosť navštíviť Bešeňovú, urobiť si menšie výstupy v okolitých horách, či odbenúť do blízkych Tatier. Mne sa veľmi páčilo aj v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.

Taktiež sa oplatí spraviť si prechádzku do skanzenu keltskej osady na Havránku. Všetky tieto vychádzky napomáhajú k relaxácii a odpútaní sa od rôznych dennodených starostí, o čo na celom liečení vlastne ide.

 

Moje postrehy k pobytu v Lúčkach

Počas môjho pobytu som mala možnosť pozorovať ženy rôznych vekových kategórií a z rôznych kútov Slovenska. Nesmierne ma prekvapil prístup väčšiny žien, ktoré sa správali akoby tu boli nasilu. Všetko im padlo zaťažko. Príliš veľa procedúr. Príliš skoro ráno. Príliš dlhý pobyt. Príliš veľká nuda. Príliš škaredé počasie. Príliš dlhá chodba na procedúry. Príliš dlho od rodiny. Príliš drahé zákusky a káva v kaviarni. Príliš malá televízia na izbe. Príliš málo výberu v šalátovom bare. To mi len potvrdilo moju teóriu, že všetko v tomto živote je o prístupe a našom postoji k veciam. Všetko sa nám môže zdať príliš veľa alebo príliš málo. Tak akurát záleží len od nášho pohľadu.

Keď sa v Španielsku zmienim, že som bola mesiac na liečení, ktoré hradí poisťovna, v kúpeľoch špecializovaných na „ženské veci“, všetci na mňa prekvapene pozerajú. Je to vôbec možné aby také niečo existovalo? A čo práca, to ti dajú PN? A na to má nárok každý občan? Teda ale vy ste o sto rokov vývojom pred nami! Udivene mi hovoria.

Ja im samozrejme neberiem ilúzie a nehovorím, že väčšina pacientiek sa sťažuje na to a ono a že niekomu sa to môže zdať príliš dlho byť 3 týždne na liečení. Nech si myslia, že sme popredu. My vieme svoje. 😛

Ak by som mala predsalen niečo Lúčkam vytknúť je to možno malá kreativita kuchárov v jedálni, ktorí nielenže nemajú dostatok čerstvých surovín a pracujú prevažne s mrazenou brokolicou, karfiolom, atd., ktoré sa potom nedajú pripraviť nasurovo, ale majú aj obmedzenú schopnosť chutne pripraviť jednoduché jedlá. Tiež by som privítala, keby kúpele boli zostali vyhradené výlučne pre ženy. Aby sme sa mohli kúpať nahé a nemuseli odteliť tú vzácnu vodu od nášho tela umelými plavkami.

Môj záver je, že pobyt v kúpeľoch je tisíc krát lepší ako dovolenka v Karibiku. Až keď človek žije vonku si uvedomí, aké neskutočné prírodné bohatstvo naša krajina má. Byť na mieste, kde sa jedná len o váš oddych a rekuperáciu a vaša jediná starosť je prísť načas na procedúry a využiť túto príležitosť naplno, je neskutočné privilégium. A ja som si to ako také užila. Domov som sa vrátila oddýchnutá, schudnutá, vitálna a plná nových nápadov. Mala som čas prečítať si mnoho kníh, pozrieť videá a dokumentárne filmy, ktoré som mala so sebou, spraviť zopár fotografií, pochodiť po okolitej prírode a hlavne dosýtosti si oddýchnuť.