V článku o mojej skúsenosti v Lúčkach si môžete prečítať (skoro) všetko, čo som tu počas mesiaca zažila, moje názory, niečo aj o procedúrach, ktoré som absolvovala, atď. Ale ak o kúpeľnej liečbe v Lúčkach hľadáte niečo menej osobné a viac odborné a podložené rokmi skúseností, tento rozhovor s pánom primárom MUDr. Igorom Dobríkom je pre vás to pravé, orechové.

Tento erudovaný špecialista a vyznavač celostnej medicíny je lekárom – gynekológom na Lúčkach už celých 45 rokov. Roky skúseností kombinované s príjemným prístupom majú za výsledok stovky spokojných pacientiek. Ako mladý lekár ešte ani nepočul o sestre Mojžišovej a jej cvičeniach a už sám vsádzal na akupresúru, reflexolgógiu a neskôr aj akupunktúru a šiacu masáže ako súčať liečenia neplodnosti. Dnes je primárom, prednášajúcim v oblasti balneológie a naďalej ošetrujúcim lekárom v Kúpeľoch Lúčky. Kto iný ako tento odborník by nám vedel dať informácie o tom, v čom nám ženám môžu Lúčky pomôcť?

Môj rozhovor bol hlavne o otázkach plodnosti, prípravy na IVF ale aj zaujímavostiach z kúpeľnej liečby. Po mojich úvodných slovách poďakovania za to, že si pán doktor našiel pri svojej vyťaženosti na malé interview, som sa hneď pustila do otázok.

Začnime od začiatku. Čo je príčinou neplodnosti?

Neplodnosť nie je choroba, je stav, ktorého príčinou môže byť veľa chorôb. Veľmi zjedndušene môžeme povedať, že rozoznávame medzi dvoma základnými typmi: anatomickou neplodnosťou (alebo tubránou neplodnosťou, kedy sú vajíčkovody nepriechodné) alebo funkčnou neplodosťou (kde nastávajú problémy s ovuláciou, cyklami, receptabilitou embria, atď). Funkčná porucha može vzniknúť hocikde na reprodukčnej osi – hypotalamus, hypofýza, vaječníky. Tvorba hormónov je ako reťaz, je to jeden veľký kolobeh a hocikde na tomto súkolí môže vzniknúť problém, ktorý má za výsledok neplodnosť.

Ako liečia Kúpele Lúčky neplodnosť?

Kúpele vedia pomôcť hlavne pri funkčnej neplodnosti, nakoľko pri anatomickej neplodnosti fungujú skôr ako podporná liečba. Pri funkčnej sterilite môžu byť kúpele aj primárnou liečbou. Výsledky v tejto oblasti sú vynikajúce. Pacientky, ktoré boli rovnako liečené pred aj po liečbe u nás alebo pacientky, ktoré ani pred ani po liečbe neboli inak liečené, otehotnejú. A týchto je jedna tretina zo žien, čo sa u nás liečia na neplodnosť. Výskum viedol doktor Griner a my ako jeho spolupracovníci sme mu v tom pomáhali.

Kúpanie v liečivej vode je samozrejme základom ženského liečenia. Medzi procedúrami ale nájdeme aj rôzne druhy cvičení, cvičenie na posilnenie panvového dna a reflexné masáže. Aký význam má posilnenie svalov v oblasti panvy pri úspešnosti liečby?

Keď som tu ako mladý lekár začínal, všimol som si, že neplodné ženy mali mnohé pohybové bolesta bolo im ich treba odstrániť. Uvedomil som si, že tieto zóny patologického dráždenia, ktoré sa nachádzajú na koži, vo svaloch alebo v kostiach, teda mimo rodidiel sa u sterilných pacientiek objavovali hlavne v oblasti malej panvy a driekovej chrbtice. Toto sú niektoré z prejavov takzvanej reflexnej sterility.

Celý gynekologický systém, ženské orgány sa anatomicky rozkladajú na chrbtici v oblasti stavcov od th12 po s4. Tá najdôležitejšia zóna je v okolí S1 a S2, to sú korene v sakránej oblasti, kde sa nachádzajú aj vegetatívne nervy (parasympatický a sympatický nervový systém).Je to veľmi komplikovaná spleť nervov, ale to je aj dobre, lebo keď niečo zlyhá ešte vždy je ako sa to dá obísť. Teda chvalabohu je to poistené 🙂

No a teraz si predstavte, že v tom segmente, ktorý vyživuje rodidlá máte napríklad svalový spazmus. Pretrvávajúci spazmus može narušiť nervové spoje a rozširovanie ciev a tým pádom sa utlmí výživa v tejto oblasti. Spazmus sa rozšíri, iradiuje a môže pôsobiť na oblasť rodidiel.

Ak teda spazmus odstránime, odstráni sa aj dôvod neduživosti a zlepší sa prekrvenie, výživa, metabolická výmena ale aj odvoz škodlivín, čo umožní aby sa celá táto oblasť „naštartovala“ a začala správne fungovať.

Akú úlohu zohráva v procese liečenia sterility psychika?

Ľudská psychika je niečo veľmi silné. Nervové impulzy môžu ovplyvniť ženskú plodnosť, aj keď psychika sa priamo nemieša do hormonálneho súkolia. Môže ho však tlmiť a podľa najnovších teórií ho naopak aj povzbudiť. Limbický systém je spojivom medzi mozgovou kôrou a hormónálnymi štruktúrami a podieľa sa na podpore viacerých funkcií, medzi nimi aj emócií. Pri veľkom strese sa môže zablokovať funkcia hypotalamu a vaječníkov a dochádza k sterilite. Ak sa psychický blok nepodarí odstrániť, tento patologický jav bude pretrvávať. Napríklad vieme, že ak máte depresiu prejavuje sa to navonok mnohokrát spazmami v trapézovej oblasti, z čoho vyplývajú bolesti hlavy a migrény, potom zle pracuje zažívanie, znižuje sa funkcia vaječníkov a nakoniec vzniká zablokovanie aj malej panvy. A už celý systém nefunguje. Navyše ak je takáto žena vystavená tlaku a nespočetným otázkam okolia ohľadne svojej neplodnosti, prehlbuje sa v nej tento depresívny stav. Preto sa nám často stáva, že potom ako si neplodné páry adoptujú dieťa si žena svoju myseľ od problémov odpúta, stresujúce faktory vymiznú a mnohokrát otehotnie.

Kúpeľná liečba upevňuje zväzok medzi mozgovými a telesnými funkciami. My ako keby sme tu ženy „očisťovali“ a dávali ich do súladu. K tomu dochádza aj vďaka zmene prostredia, oddychu, novým priateľstvám, ktoré sú žene pri pobyte v kúpeľoch dopriate.

Poďme teda k tej vzácnej vode z Lúčok. V čom je táto voda iná ako v ostatných termálnych kúpeľoch na Slovensku a prečo je tak vhodná pre ženy trpiace neplodnosťou?

Štúdiou, ktorá sa robila empiricky v 50. rokoch, sa určovalo, ktoré kúpele sa budú na čo špecializvoať. Zistilo sa, že naša voda prekrvuje oblasť malej panvy a zlepšuje činnosť hypofýzy.

Uhličitany, ktoré sa v tejto vode nachádzajú zvyšujú priechod krvi, prekrvenie ciev, odvoz metabolitov a prívod kyslíka. Horčík uvoľnuje spazmy, ktoré sa môžu vytvárať na vajíčkovodoch, fimbriách, parametriách alebo na maternici. Nakoľko je potrebné aby bola maternica mobilná, táto je držaná väzivovo-svalovým aparátom, na ktorom sa tiež môžu vytvárať spazmy.

Spazmolitická funkcia horčíka sa znásobuje v spojitosti s kysličníkom uhličitým, ktorý robí na tele jemnú mikromasáž. To sú práve tie naše bublinky vo vode, o ktoré sa kedysi pacietky ľahko aj pobili, lebo každá chcela byť tam, kde boli najväčie. 😀  Neuvedomovali si ale, že tá mikromasáž je všade vo vode a práve tá je liečivá! Vďaka nej sa prekrví koža a následkom toho aj vnútorné orgány. Naša voda má navyše príjemnú teplotu, lebo dosahuje len teplotu 31,5 stupňa. Je izotermická, ale vďaka kysličníku uhličitému robí dojem, ako keby bola hypertermická. V následku toho vám nie je zima a máte pocit, že má 35 – 36 stupňov celzia.

Voda v Lúčkach obsahuje kompletné zloženie látok, okrem železa a horčíka obsahuje aj vápnik, ktorý je výrazne protizápalový a protialergický. Vďaka nemu pôsobí naša voda imunomodulačne, zvyšuje imunitu a zvyšuje tzv. leukocitárny index. Protizápalovo pôsobí na druhej strane aj preto, že počas kúpeľnej liečby sa aktivuje os hypofýza – nadobličky a nadobličky tvoria kortikoidy, ktorých jedna z funkcií je kontrola zápalu.

My v našich kúpeľoch nieleže rozbiehame celé hormonálne súkolie, ale ovplyvňuje sa aj mozgový, psychický a emočný faktor a zároveň sa fyzikálne, vďaka vode a cvičeniu, zlepšuje prekrvenie v oblasti panvy a vaječníkov. Reprodukčná os – hypotalamus, hypofýza vaječníky – začne správne pracovať. 

Sú to jemné mechanizmy a jemné mechanizmy si vyžadujú subtílne techniky ako je prekrvovanie, kúpeľná liečba, koenzým Q10 a špeciálne cvičenie.

Ako zaujímavosť Vám ešte prezdradím, že najlepším dôkazom toho, aká ideálna je naša voda pre ženy je to, že okolo prameňa sa neobyčajne darí „ženskej byline“ alchemilke  (alchemilla vulgaris).  Ľudia, čo túto bylinu poznajú vedia, že práve tu, vyživovaná týmito minerálmi, narastie do krásnych, veľkých, plnohodnotých kvetov.

Koľko vody je potrebné vypiť počas liečenia aby sme to mohli považovať za pitnú kúru?

Zloženie vody z Lúčok

To je individuálne a každej pacientke to určí ošetrujúci lekár. V priemere sa dá povedať, že je to okolo 2 x 3dcl denne. Naša voda obsahuje železo, čo niektorým pacientkám môže spôsobovať problémy so stolicou. Ale obsahuje aj sírany, ktoré zas u niektorých pacientiek pri väčšom množstve spôsobujú hnačky.

Aj keď sa dnes bavíme o neplodnosti, nedá mi nespomenúť, že naša voda je hlavne vďaka vysokému obsahu vápnika najvhodnejšou vodou na podporu liečby osteoporózy, ktorá je tiež problémom mnohých žien najmä po menopauze.

V minulosti sme neliečili neplodnosť pitnými kúrami. Ženy ju odjakživa pili, lebo bola dostupná a veľmi chutná, ale nebolo to integrálnou súčasťou liečenia. Len nedávno sme zistili, že naša voda pomáha ženám nielen zvonku ale aj zvnútra a má výnimočné spojenie napríklad s koenzýmom Q10.

A aké má voda z Lúčok spojenie s koenzýmom Q10?

CoQ10 má ozdravovacie a omladzovacie účinky na jednotlivé orgány a bunky ľudského tela. Vplýva aj na funkciu vaječníkov, ktoré aj vďaka nemu vytvárajú zdravšie bunky – vajíčka. Podľa štúdie pani RNDr. Anny Gvozdjákovej, DrSc. napomáha voda z Lúčok pri vnútornom používaní – teda pri pitnej liečbe – využitiu koenzýmu Q10 v ľudskom tele. Americkí vedci študujú vplyv Q10 na ženskú, ale aj mužskú plodnosť a závery sú veľmi pozitívne. Aj podľa pani doktorky Gvozdjákovej má tento koenzým kľúčový význam pri liečení poruchy plodnosti mužov a žien. Zlepšuje metabolizmus a funkciu buniek a toto, tak ako sme hovorili, vplýva aj na tvorbu kvalitných vajíčok a sperimií.

Bolo by teda vhodné liečenie v Lúčkach doplniť užívaním výživového doplnku Q10? A ak áno, v akom množstve?

Naše telo si počas života samo vyrába tento koenzým, jeho množstvo však klesá so zvyšujúcim sa vekom človeka. V situácii, keď si organizmus v dôsledku chorôb a starnutia nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo CoQ10, odporúča sa užívať ho ako doplnok výživy. Autorka v menovanej štúdii odporúča doplnok 60mg koenzýmu Q10, prípadne aj vyššie denné dávky ako podpornú terapiu pri rôznych typoch chorôb, nielen pri liečení neplodnosti. Táto liečba by mala trvať minimálne 3 mesiace a samozrejme jeho užívanie by sa malo doplniť vodou z Lúčok, ktorá ako sme hovorili, napomáha jeho využitiu v našom tele.

Keďže k oplodneniu treba dvoch… je vhodné aby tu počas kúpeľnej liečby bola žena aj so svojím partnerom?

Samozrejme. Dokonca poznáme prípady, keď žena otehotnie len počas kúpeľnej liečby. Niektoré páry sa sem po úspešnom otehotnení počas pobytu u nás vracajú, aby odtiaľto odviezli deťom súrodenca. 🙂

Sú kúpele vhodné ako príprava na IVF, teda na umelé oplodnenie?

Bezpochyby. Práve vďaka všetkému, o čom sme v predchádzajúcej časti hovorili je veľmi vhodné aby sa žena u nás telesne a psychicky dostala do kondície a pripravila sa tak na umelé oplodnenie a na tehotenstvo samotné.

Kúpeľná liečba má najväčí potenciál do 3 mesiacov po jej ukončení a ešte stále veľmi vysoký potenciál do 6 mesiacov po ukončení liečby.

Môže existovať aj negatívna reakcia na kúpeľnú liečbu?

Viete to je tak, ako keď sa niečo preženie. Aj priveľa oddychu a starostlivosti môže telo uviesť do akéhosi stresu, hlavne pri pacientkách, ktoré nie sú zvyknuté oddychovať. Ľudia sme rôzni a rôzne teda môžeme na veci reagovať. Niekedy ten vaječník počas liečenia pracuje na plné obrátky a je to pre neho veľké vypätie. Potrebuje si potom vydýchnuť a po takých dvoch mesiacoch si povie „aha, ja ako už dobre bežím!“. 🙂

Preto sa môže stať, že u niekoho sa pozitívny výsledok kúpeľnej liečby dostaví aj mesiac po jej ukončení.

Čo by mala urobiť žena, ktorá chce z kúpeľnej liečby vyťažiť čo najviac?

V prvom rade sa v našej vode nielen kúpať, ale ju aj piť v kombinácii s už spomínaným koenzýmom Q10. Okrem toho sa u nás naučí cvičiť a je potrebné, aby v tom cvičení denne doma pokračovala. Takisto sa môže venovať jóge alebo iným podobným cvičeniam, ale my preferujeme euróske zdokumentované metódy. Samozrejme by mala podľa individuálnej potreby upraviť aj stravovanie. No a v neposlednom rade, ak je pôvod jej neplodnosti psychosomatický, možno by bolo dobré aby navštívila psychológa alebo psychologické konzílium.

Ďakujem pekne za rozhovor a za tieto neoceniteľné informácie. Niekedy určite opäť dovidenia v Kúpeľoch Lúčky.